A facebook plugin for Joostina
  • yereverluvinuncleberyereverluvinuncleber Январь 2012
    Hello, Chaps! My first post on your forum...

I have a facebook connector for Joostina 1.2 that is tested and running. It was designed for Joomla 1.0.15 but has been tested successfully on a Joostina 1.2 site. The mambot description is here: Click to view. The mambot can be downloaded here: download

Here is a sample Joomla 1.0 site where the plugin is running: click to view - this is not a Joostina site but I will have a Joostina site to demonstrate shortly.

The mambot requires the xfbml mambot when the Facebook connection is made in XFBML mode. You can get that here:
    See it here:

Hope this is useful for you, I wrote the mambot so please excuse the spaghetti code but it does the job!

• MaiwendMaiwend Январь 2012
    Странная хрень. Типа кнопка для фэйсбук-лайк рекламируется? Или антивандальное нанесение на окна? :)
    Отредактированно Maiwend в 2012-01-06 02:54:18
    @Maiwand - Russian to English Translation tools work very badly, I am sorry, I can't understand your comment.

That demonstration website is just a site for a friend of mine that sells slippery paint that won't set, vandals can't climb. The important thing is that the facebook mambot is working on Joomla 1.0.15 and Joostina for content items.
    The joostina 1.2 demonstration site is here:

http://host.quksdns7.net/~newvent/

Please don't click the Facebook like this button as the site is not yet live!
    Отредактированно yereverluvinuncleber в 2012-01-06 05:33:21
    @yereverluvinuncleber Я использовал сленг, разговорную речь. Поэтому вам не удалось перевести через translate.google.com
    Кстати я тоже не совсем понял суть вашего предложения. На сайте (http://www.anti-climb-paint.co.uk/) я не вижу, что конкретно вы хотели нам продемонстрировать.

Вы могли бы сделать картинок (screenshots) и в них выделить то, что хотите нам показать.
    Righto Maiwend!

I think I understand you now.

The site has a facebook like button top right, this appears on all content. This facebook like this button appears because my mambot puts it there. That site is just a demo of the facebook functionality working.

image

I wrote the mambot.

The back end mambot looks like this:
    image

You may (if you want) download the mambot and try it on your Joostina sites. It is free to download. It would be good to test it further.
    Отредактированно yereverluvinuncleber в 2012-01-06 10:30:48
    Понимаю. Боюсь только спроса на ваш mambot не будет.
    Facebook все еще проигрывает по популярности в России социальной сети Vkontakte - www.vk.com. Но с другой стороны его вэбмастера не игнорируют.

Я хочу сказать, что одной кнопки не достаточно. Нужны минимум Google+, Twitter, Facebook, Vkontakte
    Это чисто мое мнение.
    Кроме того никто больше не отметился в топике, а это уже показательно.
    Лично меня мог бы заинтересовать plugin, который выводит комментарии Facebook под содержанием.
    @Maiwend,

Your comments are appreciated! I may well make new bots to support Google+, Twitter or add this functionality to the existing bot in the future. If anyone feels like assisting I would be more than happy to take any advice. VKontakte, hmmmmmm. I doubt if that would be of use on my sites so I doubt I will be supporting that soon.
  • fadefade Январь 2012
    Самый лучший вариант сделать универсальный вариант плагина с возможностью выбора страны. В зависимости от страны сделать вывод соответствующих популярных социальный сетей...
    @fade - yes, that is certainly a good idea. Thanks for the suggestion.
    Has anyone already created a Vkontakte module/mambot? I have found a Joomla 1.5 version that I could look at but a J1.0 version would be easier.
    Отредактированно yereverluvinuncleber в 2012-01-12 13:54:13
  • fadefade Январь 2012
    Модуль социальной группы Вконтакте для Joostina - http://joomlablog.ru/sozdanie-modulej-plaginov/2-retrospektiva-modul-sotsialnoj-gruppy-vkontakte-dlya-joostina

Кнопки социальных сетей для сайта - http://www.maiwend.ru/internet/socseti/knopki-socialnyh-setey-dlya-sayta.html
    @fade - Thanks old chap, very useful, I will have a look.

Добро пожаловать!

Похоже, что Вы здесь впервые. Если хотите поучаствовать, нажмите на одну из этих кнопок!

Войти Зарегистрироваться

В теме отметились